Co tak v zimě na Slovensko?

Zima je již v plném proudu a slovenské regiony nabízejí řadu atrakcí, které potěší milovníky zimních sportů, zábavy zajímavých akcí ve městech i relaxu ve wellness zařízeních. Podívejme se na to, co nám regiony přichystali.

Region Tatry - Spiš - Pieniny


Nejpestřejší nabídku zimních sportů pro celé rodiny nabízí známá obec - klimatické lázně Ždiar. Nabízí udržované sjezdovky v SKi Centrum Strednici, SKi Centru Strachan, Ski Monkova Dolina, SKi Bekeš, SKi Krasuľa, jakož i mnoho ubytovacích možností.

Nejvíce služeb pro návštěvníky ve Ždiaru má k dispozici středisko Bachledka Ski&Sun. Středisko připravuje třikrát týdně zážitkový večerní program - Kouzelná krajinka. Kouzelná země se rozsvítí v doprovodném programu 27. prosince 2023 přímo v Bachledce. Návštěvníky čeká večerní procházka Chodníkem korunami stromů i zábavná večerní sáňkovačka na 2,5 km dlouhé sáňkařské trati. Chodník korunami stromnov korunami stromů je osvětlena světelným řetězem dlouhým až 1 234 metrů. Novinkou ve středisku je Tréninkové Centrum, které slouží zejména členům lyžařských klubů na tréninky a nová sjezdovka. Pro sportovce a příznivce ski alpinismu vyznačilo středisko novou skialpovou trasu z Bachledovy doliny na vrchol Spišské Magury.

Kvalitní lyžovačku se skvělými výhledy zažijete také v Levočské dolině. V Resortu Levočská Dolina jsou k dispozici vleky pro dospělé i děti. Pro všechny je aktuálně v nabídce výhodná cena skipasů. Toto lyžařské středisko je spojeno turistickou běžeckou stopou taky s běžeckým areálem v nedaleké lokalitě Kroužek u obce Úloža, kde je kvalitně upraven okruh pro klasické běžkování i pro bruslařskou techniku. Po dobrém lyžování si skvěle uvolněte svaly i mysl v horké termální vodě ve venkovních bazénech blízkého Thermal Parku Vrbov.

Kromě sportovních zážitků se návštěvníci mohou během zimní sezóny těšit na prohlídky historických objektů v Kežmarku, Levoči, Spišskom Podhradí, aj v Spišskej Belej - Strážkach a taky na množství koncertů a kulturní zážitky. Region nabízí rovněž řadu zajímavých akcí. Dne 21.12. 2023 se uskuteční Spišské Vánoce - multikulturální vánoční program národností žijících v Kežmarku a okolí. O něco později 27.12. 2023 - rozsvícení Kouzelné země v Bachledce.

V rámci ubytovacích a stravovacích služeb můžeme doporučit Bungalovy – Thermal Park Vrbov, Resort Levočská dolina, Boutique Hotel Hviezdoslav **** Kežmarok, Hotel Club*** Kežmarok, Penzión Pltník, Penzión Kaštieľ Hanus***. Pochutnat na místních specialitách pod Spišským hradem si můžete v restauraci Spišskýsalaš.

www.tatryspispieniny.sk.

Implemented with the financial support of the Ministry of Transport of the Slovak Republik.

Region Horehroní


Horehroní už tradičně patří k vyhledávaným zimním destinacím, a tím se stává stále více oblíbeným rájem nejen pro lyžaře, ale i běžkaře a skialpinisty. Přesvědčte se o TOM sami!

Vstupte do Ledového městečka, které bude mít své brány otevřené od 15. 12. 2023 do 7. 1. 2024. Náměstí města Brezno se totiž v zimě promění v místo, které bude jako vystřižené z vánoční pohádky. Zajisté jeho největším lákadlem bude exteriérové kluziště s bohatým kulturním programem a trhy.

Zavítejte do TOP lyžařských středisek a sjezděte více než 90 km upravených sjezdovek. Navštivte největší zimní arénu - Jasná Nízké Tatry s adrenalinovými freeridovými zónami a snow parkem, která se stane v termínu 20. - 21. 1. 2024 dějištěm Světového poháru ve sjezdovém lyžování žen.

Naopak nadšenci běžeckého lyžování uvítají přibližně 100 km běžeckých tratí, či nekonečných zasněžených plání, na které vás s Horehronie Card bezplatně odveze Horehronský skibus. A to není zdaleka všechno!

NBC Osrblie bude v období 24. - 28. 1. 2024 hostit jména světového formátu na Mistrovství Evropy v biatlonu. Svůj návrat dokonce přislíbila i legendární Anastasia Kuzminová.

Vzrušující jízdu po bohaté sněhové přikrývce můžete zažít i na FAT e-bicích s hroty, se kterými dokonce pokoříte i majestátní Královou holi. Kouzlo horehronské přírody můžete obdivovat i během pěších toulek. Oblíbené trasy vás zavedou přes vyhledávané horské chaty či útulny, kde se můžete občerstvit, ba i uchýlit na noc.

Více tipů na zážitkovou zimu na Horehroní naleznete na www.horehronie.sk

Implemented with the financial support of the Ministry of Transport of the Slovak Republik.

Lázeňské městečko Dudince


Chcete-li zažít příjemnou zimu, navštivte lázeňské městečko Dudince. Kombinace zimy a horkých lázní v geotermální dudinské vodě vám poskytne neopakovatelný zážitek.

To, co činí lázeňské městečko exkluzivním, je zázračná minerální voda. Je dvakrát mineralizovanější a léčivější, než voda ve francouzském Vichy, což z ní činí unikát v celé Evropě. Působí blahodárně na kardiovaskulární systém, onemocnění pohybového ústrojí a nervovou soustavu. Každý návštěvník může přímo ochutnat tento zázračný lektvar nebo se objednat na procedury, masáže či terapie v místních zařízeních.

To ale není všechno. Pro návštěvníky, kteří chtějí toho vidět víc, jsou připravovány výlety do blízkého i vzdáleného okolí. Pravidelné jsou výlety do Levic, Sebechlebů, Banské Štiavnice nebo i do Budapešti či Ostřihomu. Návštěvníci mají postaráno taky o zábavu: téměř denně jsou zde organizovány taneční zábavy, promítání filmů v kině Diamant, či vystoupení tanečních folklórních souborů a hudebních skupin. www.dudince.sk

Implemented with the financial support of the Ministry of Transport of the Slovak Republik.

Region Severní Spiš Pieniny


Až se ocitnete v regionu Severní Spiš Pieniny, určitě byste měli navštívit Město Stará Ľubovňa. Starou Ľubovňu navštěvují turisté zejména kvůli hradu, skanzenu a nově i největšímu bludišti ve střední Evropě. Nejdominantnějším místem Staré Ľubovne je kostel sv. Mikuláše. Kostel pochází z roku 1280 a odkrývá nádherné středověké malby – originální Fresky, které byly objeveny teprve nedávno. Vnitřek kostela je zdoben krásnými sedmi oltáři, rokokovou kazatelnou či více než 100letými varhany. O kousek dále můžete navštívit Dům měšťana, který uchvátí svojí expozicí stylu bydlení a způsobu života středověkého ľubovnianského měšťana.

Navštívit se určitě vyplatí i Nestville Park ve kterém naleznete Nesville Chocolate, Nestville Distillery, Nestville Tabernu i Nestville Farmu. V areálu se bude určitě líbit vašim ratolestem, protože zde najdou dětské hřiště, ale také kluziště a ledovou dráhu. Stejně si jistě oblíbí Nestville Farmu, kde najdou ohrádky se známými i méně známými zvířaty a jezdecký areál. Pro mlsné jazýčky je zde Nestville Chocolate, ve kterém můžete ochutnat kvalitní čokoládové výrobky, belgické pralinky, zákusky, kvalitní kávu, atp. Milovníci destilátů mohou navštívit expozíciu Nestville Distillery. Kromě nejmodernějšího lihovaru a nové likérky, vytvořila společnost Nestville Distillery v Hnízdním i expozici historie a současnosti lihovarnictví a s ním spojených řemesel na severním Spiši. Součástí expozice, které se můžete zúčastnit je také degustační místnost s jedním z největších vyřezávaných obrazů v Evropě, kde budete moci ochutnat Nestville destilované produkty. V případě, že v areálu vyhladnete, čekat na vás bude Nestville Taberna s chutnými jídly.

Další významnou atrakcí, kterou každý návštěvník Severního Spiše musí vidět je Ľubovnianský hrad a skanzen. www.visitspis.sk.

Implemented with the financial support of the Ministry of Transport of the Slovak Republik.

Región Horné Považí


Region nabízí široké možnosti aktivit v oblasti zimních sportů. Nabízí také turistiku v unikátní soutěsce i jedinečné lázně.

Přímo v regionu byste si neměli nechat ujít návštěvu v Manínské soutěsce, která se nachází jen 6 km od Považské Bystrice. Jedná se o překrásný vápencový kaňon, který je nejužším skalním kaňonem ve střední Evropě, přes který je vybudována silnice. V zimě má túra v Manínské soutěsce neopakovatelné kouzlo a proto vám ji doporučujeme projít.

V regionu se nacházejí i unikátní lázně Nimnica, ve kterých se léčí onkologická onemocnění i nemoci oběhového, dýchacího a trávicího ústrojí. Jsou vhodné i pro rodinný ozdravný relax. Pokud byste si chtěli prohlédnout zákoutí regionu a máte rádi hotelové ubytování, dobrým tipem je hotel Garni s vynikající kuchyní přímo v Považské Bystrici.

Region nabízí také další bohaté možnosti ubytovacích služeb. Zmínit můžeme například luxusní hotel Gino park Palace s příjemným wellness vířivkami, vynikajícími masážemi a dalšími relaxačními službami. Své kouzlo má i ubytování ve srubových domečcích v zařízeních Rybník Modlatín v Marikovské dolině.

Během zimní sezóny samozřejmě nechybí možnosti pro zimní sporty. Známým lyžařským střediskem je SKI Ráztoka. V případě příjemného mrazivého počasí je sjezdovka plně k dispozici. Dostupné bude i noční lyžování a běžkařské tratě. Během provozu bude fungovat jak venkovní bufet s občerstvením, tak příjemná restaurace a ubytování.

Implemented with the financial support of the Ministry of Transport of the Slovak Republik.

Publikováno: 20. 12. 2023

Kategorie: Dovolená v Evropě

Autor: Eliška Bělohorská