Domů » Grado: Proslulé italské letovisko nabízí mnohem víc než jen perfektní koupání
Dovolená v Evropě

Grado: Proslulé italské letovisko nabízí mnohem víc než jen perfektní koupání

Toužíte-li po nezapomenutelné dovolené u moře, ale nechce se vám překonávat příliš velká vzdálenost, vydejte se do severní části Jadranu. Severně od Benátek se nachází proslulé evropské přímořské letovisko Grado, které se těší dobrému jménu již od dob Rakouska – Uherska.

Historie města Grado se píše již od 6. století, kdy zde sídlil křesťanský patriarcha a mnoho biskupů. Úzce spolupracovalo s Benátkami, které se podílely na jeho rozvoji a ochraně. V 15. století byl úřad patriarchy z Acquileie zrušen a z Grada se opět stalo rybářské městečko.

Když v roce 1797 Benátky padly a Grado se dostalo do sféry francouzského vlivu a později pod poručí Rakouska – Uherska, byly zde vybudovány nádherné pláže, díky kterým se město zařadilo k předním přímořským rezortům v tehdejší monarchii. Grado bylo natolik proslulé, že na něj nedala dopustit ani evropská šlechta. František Josef zde nechal postavit lázně a prohlásil je za „oficiální lázně Rakouska – Uherska“. V oblasti lázeňství se Grado těší renomé až dodnes a patří k nejlepším lázeňským letoviskům na světě. Odpovídá tomu i nabídka ubytování – můžete si vybrat mezi penziony, hotely i komfortními apartmány Grado.

Vraťme se však do současnosti. Grado se jeví jako ideální destinace pro rodinnou dovolenou. K hlavním důvodům patří 15 km písčitých pláží – ty si vysloužily přízvisko „zlaté“. Hlavní pláž je údajně nejkrásnější v Itálii a každoročně sklízí mnohá ocenění.

Dále pak pohlednicová laguna obklopující město a čisté prostředí, pro které je Grado vyhlášené. Milovníci historie pak jistě ocení svébytnou atmosféru a půvab udržované staré městské části.

Dovolená v Itálii stojí za to i mimo i mimo hlavní sezónu, kdy jsou ulice vyklidněné a moře rozbouřené. Posezení v malebné italské kavárně, popíjení kvalitního pressa a procházky po malebném městě patří k zážitkům, na které budete rádi vzpomínat.

Top travel songs

3 roky cestování ve 3 minutách

Motivace k cestování

Kde lze nalézt cestu

Tip na skvělou dovolenou v ČR

Průvodce cestováním doporučuje výlet do Lednicka. Navštivte krásné historické města Lednice, Valtice i Zaječí, které jsou hlavně v podzimním období navštěvované převážně kvůli vinařství. Rezervujte si komfortní ubytování v katalozích ubytování Lednice, ubytování Valtice, ubytování Zaječí. Máte zde na výběr útulné penziony i samostatné chaty a chalupy či vinné sklípky. Navíc vás v každém zařízení přivítají s otevřenou náručí milí a pohostinní domácí.