Co obsahuje kvalitní cestovní pojištění?

Tak jako každý jiný finanční produkt, také pojištění do zahraničí by mělo v první řadě odpovídat vašim potřebám. Základem každého kvalitního produktu cestovního pojištění je proplacení léčebných výloh v zahraničí (akutní onemocnění nebo úrazy) a repatriace, což je převoz imobilního pacienta nebo ostatků zpět do České republiky. Kromě toho si můžete (samostatně nebo v balíku) připojistit například trvalé následky úrazu, smrt úrazem, zavazadla, odpovědnost za škodu (viz. připojištění odpovědnosti od ERGO), storno zájezdu nebo cestu za dítětem či blízkým a pobyt v případě jeho hospitalizace. Možností připojištění je mnoho, zvažte však, zda jsou nezbytné (pojištění zavazadel - zejména, pokud si přečtete kdy pojišťovna plní a kdy neplní, tzn. podívejte se podrobně na výluky!) a jestli není lepší mít některá připojištění vyřešena v produktech, které jsou k tomu určeny (například krytí smrti nebo úrazu ve vaší životní pojistce).

Na co si dát při výběru cestovního pojištění pozor?

Při výběru konkrétní pojišťovny a konkrétního produktu se neřiďte pouze podle ceny, ale také podle toho, zda parametry tarifu odpovídají vašim požadavkům. Kromě základních parametrů (což pojišťovna kryje) se zaměřte také na limity pojistného plnění pojištění do zahraničí a výluky z něj, tedy situace, kdy pojišťovna neposkytne pojistné plnění.

Tipy na závěr

Při uzavírání cestovního pojištění je důležité správně uvést účel zahraniční cesty: dovolená, pracovní cesta, manuální práce ale i prováděné rizikové sporty a aktivity. Vyhnete se tím případnému neplnění ze strany pojišťovny. Nespoléhejte se na cestovní pojištění od cestovní kanceláře nebo to, které máte v rámci platební karty. A už vůbec ne na evropský zdravotní průkaz. Zvažte, co je pro vás opravdu nutné a jakým (finančním) následkem se cestovním pojištěním za pár korun můžete vyhnout. Pokud nemáte čas ani chuť si studovat podmínky a sazebníky jednotlivých pojišťoven, obraťte se na odborníka. Informace pro článek nám poskytla pojišťovna ERGO.