Domů » Lago di Garda (Gardské jezero)
Dovolená v Evropě

Lago di Garda (Gardské jezero)

Lago di Garda je největší a zaručeně nejkrásnější italské jezero. Rozprostírá se  na hranicích provincií Lombardie, Trentina a Benátska. Lemuje ho úpatí Dolomitů a ti, kteří dávali pozor při zeměpise již vědí, že je řeč o severu Itálie. Ač se jedná o sever Itálie, zdejší klima a vegetace připomíná spíš jižní cíp této kozačky (tak se přezdívá Itálii). Ale to se týká především jižní části Gardského jezera.

Nejlepší dopravní prostředek, který můžete zvolit, je asi auto. Cesta vede většinou po dálnici a za cca 10 hodin jste na místě. Ovšem připravte si dobře zásobenou peněženku. To je asi jediná vada na kráse – ceny. Lago di Garda se už dlouhá léta těší velké oblibě turistů a pro ně je zde připraveno mnoho špičkových hotelů, penzionů a apartmánů. Ovšem kvalitě odpovídá i cena.  Za dvoulůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením za sedm dní zaplatíte cca 13 000 Kč, v ceně je zahrnuta minimálně polopenze. Ve většině pokojích je standartem televize, wifi, klimatizace a fén. Levnější variantou je samozřejmě ubytování v kempu.

Hloubka jezera činí 346 metrů a pokud by jste si chtěli vyjít na procházku kolem tohoto malebného jezírka, našmajdáte cca 160 km. Horní část jezera je obklopena mohutnými skalními masivy, které lákají k horolezectví a vysokohorské turistice. Když se vydáte více na jih, otevře se Vám snažší přístup. Zdejší krajina se totiž podobá přímořským střediskům – teplo, pláže s pískem, typické hotely a penziony, vodní lyže, skůtry, čluny.

Lago di Garda je obklopeno mnoha městy. Jedno z těch, které stojí za Vaši pozornost je druhé největší jezerní město Riva del Garda. Milovníky historie uchvátí náměstí San Rocco s kostelem sv. Rocca a sv. Vigilia. Nedaleko odtud se tyčí věž Apponale. Na břehu jezera je městský palác Palazzo municipiale z 15. století a ten sousedí s dalším palácem Palazzo Pretorio.

Na jižní části se nachází poloostrov Sirmione a na něm leží stejnojmenné lázeňské město. Tady na auto zapomeňte. Díky jeho historickým uličkám se do města s autem nedostanete. Staří Římané zde vybudovali dva hrady a vilu Grotte di Catullo. Dominantou města je další hrad Scaligeri Rocca.

Pokud sníte o koupání v průzračné vodě, nad kterou se tyčí skály a lesy, pak navštivte jezero Tenno. Právě tady se mísí středomořské a alpské klima. Rozhodně nemůžete vynechat návštěvu nejvyššího vrcholu v okolí Lago di Garda – Monte Altissimo di Nago (2079 m). Jestliže Vás bolí nohy jen když na ten výstup pomyslíte, nechte se vyvést lanovkou z Malcesine (cca 10 €). Do výšky 1 500 metrů můžete vyjet i autem, ale pak hezky pošupajdíte po svých.

Okolí Lago di Garda je vhodné pro ty, které omrzely přelidněné destinace a placatění u moře.  Tady naleznete vše, po čem Vaše srdce touží, ať už jste beznadějní romantici či dobrodruzi.

Štítky

Top travel songs

3 roky cestování ve 3 minutách

Motivace k cestování

Kde lze nalézt cestu

Tip na skvělou dovolenou v ČR

Průvodce cestováním doporučuje výlet do Lednicka. Navštivte krásné historické města Lednice, Valtice i Zaječí, které jsou hlavně v podzimním období navštěvované převážně kvůli vinařství. Rezervujte si komfortní ubytování v katalozích ubytování Lednice, ubytování Valtice, ubytování Zaječí. Máte zde na výběr útulné penziony i samostatné chaty a chalupy či vinné sklípky. Navíc vás v každém zařízení přivítají s otevřenou náručí milí a pohostinní domácí.