Lago di Garda (Gardské jezero)

Lago di Garda je největší a zaručeně nejkrásnější italské jezero. Rozprostírá se  na hranicích provincií Lombardie, Trentina a Benátska. Lemuje ho úpatí Dolomitů a ti, kteří dávali pozor při zeměpise již vědí, že je řeč o severu Itálie. Ač se jedná o sever Itálie, zdejší klima a vegetace připomíná spíš jižní cíp této kozačky (tak se přezdívá Itálii). Ale to se týká především jižní části Gardského jezera.

Dejte na rady zkušenějších - nejlepší dopravní prostředek, který můžete zvolit, je asi auto. Cesta vede většinou po dálnici a za cca 10 hodin jste na místě. Ovšem připravte si dobře zásobenou peněženku. To je asi jediná vada na kráse cestování - ceny. Lago di Garda se už dlouhá léta těší velké oblibě turistů a pro ně je zde připraveno mnoho špičkových hotelů, penzionů a apartmánů. Ovšem kvalitě odpovídá i cena.  Za dvoulůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením za sedm dní zaplatíte cca 13 000 Kč, v ceně je zahrnuta minimálně polopenze. Ve většině pokojích je standardem televize, wifi, klimatizace a fén. Levnější variantou je samozřejmě ubytování v kempu.

Hloubka jezera činí 346 metrů a pokud by jste si chtěli vyjít na procházku kolem tohoto malebného jezírka, našmajdáte cca 160 km. Horní část jezera je obklopena mohutnými skalními masivy, které lákají k horolezectví a vysokohorské turistice. Když se vydáte více na jih, otevře se Vám snažší přístup. Zdejší krajina se totiž podobá přímořským střediskům - teplo, pláže s pískem, typické hotely a penziony, vodní lyže, skůtry, čluny. Lago di Garda je obklopeno mnoha městy. Jedno z těch, které stojí za Vaši pozornost je druhé největší jezerní město Riva del Garda.

Milovníky historie uchvátí náměstí San Rocco s kostelem sv. Rocca a sv. Vigilia. Nedaleko odtud se tyčí věž Apponale. Na břehu jezera je městský palác Palazzo municipiale z 15. století a ten sousedí s dalším palácem Palazzo Pretorio. Na jižní části se nachází poloostrov Sirmione a na něm leží stejnojmenné lázeňské město. Tady na auto zapomeňte. Díky jeho historickým uličkám se do města s autem nedostanete. Staří Římané zde vybudovali dva hrady a vilu Grotte di Catullo.

Dominantou města je další hrad Scaligeri Rocca. Pokud sníte o koupání v průzračné vodě, nad kterou se tyčí skály a lesy, pak navštivte jezero Tenno. Právě tady se mísí středomořské a alpské klima. Rozhodně nemůžete vynechat návštěvu nejvyššího vrcholu v okolí Lago di Garda - Monte Altissimo di Nago (2079 m). Jestliže Vás bolí nohy jen když na ten výstup pomyslíte, nechte se vyvést lanovkou z Malcesine (cca 10 €). Do výšky 1 500 metrů můžete vyjet i autem, ale pak hezky pošupajdíte po svých. Okolí Lago di Garda je vhodné pro ty, které omrzely přelidněné destinace a placatění u moře.  Tady naleznete vše, po čem Vaše srdce touží, ať už jste beznadějní romantici či dobrodruzi.

Publikováno: 19. 01. 2023 / Aktualizováno: 25. 05. 2012

Kategorie: Dovolená v Evropě

Autor: Ema Jirásková

Tagy: lago di garda