WHO radí: Jak správně nosit roušku, aby chránila?

O nošení roušky se traduje spousta mýtů, ale kdo věří odborným zdrojům, o její účinnosti nepochybuje. Slouží jako efektivní prostředek proti šíření koronaviru a napomáhá ke zploštění epidemické křivky. Samozřejmě za předpokladu dodržení základních pravidel správného nošení. Pokud si nejste jistí, jak roušku správně nosit, přečtěte si je. Článek jsme pro vás připravili společně s prodejcem rouskoshop.cz, který nabízí originální roušky pro snadné dýchání.

Naprostým základem jsou čisté ruce – roušku si nasazujte výhradně čistýma rukama, které jste si bezprostředně před nasazováním umyli čistou vodou a ideálně dezinfikovali.

Rouška se nasazuje přes nos a ústa – přesvědčte se v tom, že mezi obličejem a rouškou nejsou žádné mezery. Podstatné je, aby nos a brada nezůstaly odkryté. Samozřejmě to platí také pro dětské roušky.

V průběhu nošení na roušku nesahejte rukama. Pokud se roušky z nějakého důvodu dotknout, ihned si umyjte nebo vydezinfikujte ruce.

Sundávání roušky vyžaduje stejný přístup jako při zacházení s infekčním materiálem – sundejte si ji zezadu za šňůrky a nedotýkejte se přední části.

Pokud používáte jednorázovou roušku, vyhoďte ji do odpadkového koše, pratelnou do koše na prádlo nebo do jiné nádoby, kterou lze uzavřít. Nacházíte-li se v době sundávání v terénu, umístěte roušku do igelitového sáčku.

Jakmile si roušku sundáte, důkladně si omyjte nebo vydezinfikujte ruce.

Na závěr tip na luxusní roušky s vnitřní látkovou vrstvou s aktivním stříbrem, které zabraňuje množení mikroorganismů – seženete je na rouskoshop.cz za skvělé ceny. Prodejce nabízí roušky z české výroby, a to v širokém spektru designových variant a i pro zájemce o vlastní potisk. V nabídce nechybí ani povinné respirátory.

Publikováno: 09. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Jirásková