Vybíráme stan na kempování: Na co si dát pozor?

29Proč se válet na pláži a užívat si komfortního zázemí hotelu, když se nabízí možnost, jak se alespoň na pár dní vrátit do přírody? Podobně uvažuje stále více Čechů, což se odráží na zvýšené popularitě kempování. Aneb kdo nekempuje, jakoby ani nebyl. Každý zkušený zálesák však ví, že bez pořádného stanu to v divočině nejde. Chcete-li si stanování užít plnými doušky, držte se následujících pravidel, která jsme pro vás připravili společně s odborníky ze Světa karavanů (specializovaný e-shop s vybavením pro karavany).

Jakou podlahu?

Většina stanů má podlahu z polyamidu. Jedná se o relativně pevný a odolný materiál, který nepropouští vlhkost. Právě tyto vlastnosti jsou od podlahy žádoucí. Naprosto nevhodné jsou naopak kašírované fólie. Nejenže propouští vlhkost, ale zároveň se špatně přizpůsobují nerovnostem.

Jakou vnější a vnitřní vrstvu stanu?

Vnější vrstva neboli tropiko musí odolat UV záření a nepropouštět (vodní sloupec alespoň 2 000 mm). Vhodný materiál je polyester, který toho vydrží poměrně dost. Vnitřní vrstva by měla být pevná a paropropustná, aby přes ní vlhkost vznikající ve stanu snadno prošla k větracím otvorům. Hydrofobní vrstva zajistí, aby kapky vody nepronikaly dovnitř. Zvýšenou pozornost věnujte také švům. Měly by být ošetřeny tak, aby jimi nepronikala voda. Pokud výrobce neučinil potřebné opatření, zalepte je páskou se stejnou nepropustností jako má materiál stanu. Pozor! Nedílnou součástí stanu by měla být také samostatně otevíratelná moskytiéra. Obvykle má podobu větrací síťky umístění u vchodových dveří.

Jaká konstrukce stanu?

Od stanové konstrukce (tvoří ji pruty) vyžadujte odolnost, pevnost a nízkou hmotnost. Zároveň by se měla snadno a rychle skládat. Ideální materiál je dural. Nyní již víte, na co si dát při výběru stanu pozor. Nezbývá, než se po vhodném modelu poohlédnout na www.svetkaravanu.cz, kde najdete kempingové stany, plážové stany, předstany ke karavanu, sluneční střechy, markýzy a kompletní nabídku vybavení na kempování.

Publikováno: 29. 03. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Laura Zábranská