Berlín - město památek

Někdo jezdí do Berlína za nákupy všeho možného i nemožného, jiní jezdí za poznáním. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, tady máte malou ochutnávku, aby jste věděli na co se můžete těšit.

Spolkový sněm (Reichstag)

Budova Reichstagu byla postavena v letech 1884-1894 pro německý parlament, který zde sídlil až do roku 1933, kdy byla budova zničena  požárem. To znamenalo konec parlamentní demokracie, neboť krátce na to, byl přijat zákon, který výrazně omezil politická práva garantovaná ústavou Výmarské republiky. Do konce roku 1933 byly všechny politické strany zakázány až na jedinou - NSDAP. Budova byla opravena a dnes zde sídlí dolní komora parlamentu. Spolkový sněm je jedním z největších turistických lákadel v Berlíně. Se 3 miliony návštěvníků ročně se může chlubit titulem nejnavštěvovanější parlament na světě. Nejlépe uděláte, když si předem domluvíte průvodce, protože jinak by jste mohli strávit ve frontě i několik hodin. Neplánované návštěvy mají navíc přístup pouze do skleněného dómu, ze kterého se můžete přesvědčit, jestli jsou němečtí poslanci pracovitější než ty čeští.

Berlínská zeď

East Side Gallery je muzeum pod širým nebem, které najdete na hranici bývalých berlínských čtvrtí Friedrichshain a Kreuzberg. Je to jedno z mála míst ve městě, kde můžete spatřit zbylé kusy Berlínské zdi. East Side Gallery je největší muzeum pod širým nebem na světě, neboť tento "exponát" se vine přes 1,3 kilometrů podél břehu řeky Spree. Počasí a znečištění udělaly své a v roce 2000 byly zbylé kusy Berlínské zdi zrestaurovány. Dnes je zdobí až 106 grafik různého typu od umělců z celého světa. Asi nejznámější grafikou je polibek Ericha Honeckera a Leonida Brežněva od Dmitrije Trubela. Jak se "dostat ke zdi"? Buď autobusem č. 347, tramvají č. M10, U -bahn č. U1 a vystoupíte na zastávce Warchauer Strasse.

Braniborská brána

Braniborská brána je rozhodě dominantou Berlína. Původně sloužila jako městská brána, kde se platilo mýtné. Dokončena byla slezským architektem Carlem Gothardem Langhansem v roce 1791. Braniborská brána se nachází na náměstí Pariser Platz, takže až půjdete z nákupů na boulevaru Unter den Linden, tak se u ní můžete zastavit. Jak se tam dostanete? Autobusem č. 100, XTL (zastávka Unter den Linden), tramvají S1, S2 (stanice Brandenburgem Tor), metro U55 (stanice Brandenburer Tor).  

Publikováno: 09. 08. 2012

Kategorie: Dovolená v Evropě

Autor: Ema Jirásková