Jak je to s alkoholem na vodě? Někde si pivo dát můžete, ale raději se mu vyvarujte

Alkohol na vodě si řada z nás nedokáže odpustit. I když ho novela zákona v určité míře od prvního března letošního roku na vybraných úsecích toleruje, existuje dost dobrých rad na to, abyste si na vychlazeném pivě nebo deci vína pochutnali až v cíli. Jaká pravidla aktuálně platí?

Půl promile i bez pokuty

Od prvního března letošního roku platí novela zákona povolující ve vybraných úsecích (nezávisle na vodácké obtížnosti) sjíždět tuzemské řeky i pod mírným vlivem alkoholu bez hrozby pokuty. Zmíněná novela se týká ale pouze vodáků na kánoích, kajacích a raftech a nevztahuje se na plavidla s vlastním strojním pohonem. U kterých vodáckých řek v ČR ale stále platí nulová tolerance?

Jde třeba o řeku Labe (od Přelouče po státní hranici), Vltavu (od Českých Budějovic po soutok s Labem v Mělníku), řeku Moravu (od říčního kilometru 196 po soutok s Dyjí včetně Baťova kanálu) a Malý úsek na Ostravici a na Odře. O tom, zda na vybraném úseku tolerance půl promile alkoholu v krvi platí, se můžete informovat v půjčovně raftů nebo půjčovně lodí na Vltavě, Moravě, Labi, či dalších řekách, které plánujete sjíždět.

Dát si můžete dvě deci vína, ale raději to nedělejte

Zmíněná tolerance alkoholu v krvi odpovídá zhruba dvěma decilitrům vína či dvěma desetistupňovým pivům. Zajímavou skutečností je ovšem fakt, že postižitelný za více než půl promile alkoholu v krvi je vůdce plavidla na řídící úrovni.

Ostatní členové posádky mohou alkohol konzumovat bez omezení. Pokud si půjčíte kajak, kde sedí jeden člověk, je vcelku jasné, kdo plavidlo v tu chvíli řídí. U kánoe nebo raftu, kde běžně jezdí více osob, už ale situace tak jednoznačná není.

Kdo vás může kontrolovat?

Na vodáckých řekách v ČR se běžně pohybují policisté nebo lidé ze Státní plavební správy, kteří tady provádějí namátkové dechové kontroly. Postih je od domluvy až po pokutu 100 tisíc korun.

I když se může zdát, že sjíždění řeky není na první pohled nebezpečné a pivko během plavby „bodne“, je tomu přesně naopak.

I malé množství alkoholu v krvi totiž dokáže zakalit bystrý úsudek a schopnost správně se v krizové situaci rozhodovat. Odměnu v podobě zlatavého moku nebo decinky vínka si proto nechte až do cíle.  

Publikováno: 02. 09. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Jirásková