Cestujete autem do zahraničí? Přečtěte si, na co nezapomenout

Spousta Čechů se běžně pohybuje vlastním autem i za hranicemi rodné země, ale jen část z nich nepodceňuje přípravu. Nemáte-li s cestováním autem po Evropě příliš mnoho předchozích zkušeností, budou se vám hodit následující tipy. Dali jsme pro vás dohromady to nejdůležitější.

Kontrola technického stavu vozidla a dokladů

Vaše auto by mělo příst jako kočka. Před každou delší cestou ho proto důkladně zkontrolujte, a to bez ohledu na to, že jste si ho pořídili teprve nedávno jako nové. Dolijte provozní kapaliny, tlak v pneumatikách a zkontrolujete vzorek. Na displeji palubní desky by rozhodně neměly svítit kontrolky. Vozidla v nevyhovujícím technickém stavu to nemají v zahraničí jednoduché. Např. v Německu a Rakousku může výše pokuty dosáhnout až 100 tis. Kč. Naprostou samozřejmost by měly být platné doklady. A raději si vyřiďte také mezinárodní řidičský průkaz – pro případ, že byste se v rámci cestování dostali mimo EU. Stojí kolem 50 Kč a vystaví vám ho na městském úřadě.

Pojištění

Jaké pojištění byste si měli před cestou do zahraničí sjednat? Povinné ručení je samozřejmostí – bez něj nemůžete ani na české silnice. Ale nikdy není od věci změna na variantu s vyšším pojistným limitem. Základních 30 mil. Kč nemusí stačit. Volitelné havarijní pojištění vám přijde vhod, pokud nemáte s řízením v zahraničí žádné zkušenosti. V některých zemích se přeci jen jezdí jiným tempem, což může nezkušeného řidiče rozhodit. A do třetice? Povinné sice není, ale podle mnoha odborníků by být mělo – cestovní pojištění do zahraničí. Raději si ho sjednejte, protože bez něj se může dovolená výrazně prodražit.

Seznamte s pravidly cizích zemí

Chcete-li se vyhnout pokutám a dalším nepříjemnostem, nastudujte si pravidla silničního provozu ve všech zemích, do kterých se s vozidlem podíváte. Zaměřte se především na maximální rychlosti, zákazy a omezení. Ne nadarmo se říká „jiný kraj, jiný mrav“.