Dovolená u moře v chorvatském Splitu

Město Split je největší na chorvatském pobřeží. Najdete jej na poloostrově přímo mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem. Je to oblíbená destinace a každý rok sem přijíždí mnoho turistů za překrásným azurovým mořem, ale i známým a nespoutaným nočním životem. Středomořské podnebí, chutné ryby, či dlouhé a krásné pláže, to vše splní vaše očekávání. Split byl zapsán roku 1979 na Seznam světového dědictví UNESCO a dovede vám zajistit příjemnou dovolenou u moře, kde se nebudete rozhodně nudit.

Chorvatský Split

Město Split je střediskem cestovního ruchu a řadí se k typickým dalmatským městům, kde je mnoho vegetace a pěkných lesů. Chorvatský Split je také významným průmyslovým městem a disponuje důležitým nákladním přístavem. Své bohatství vám dokáže předvést nespočtem kulturních památek a pěkných historických staveb. Koupání v moři vám zde zpříjemní překrásný výhled na vrcholky pohoří Mosor. Koupání nabízí 6 městských koupališť s oblázkovými, pískovými anebo uměle vytvořenými plážemi. Oblíbené je ve středu města koupaliště Bačvice. Přírodní koupání v moři nabízí pláž Bačvice a pláž Sv. Duje na Žnjanu, které jsou vyznamenány Modrou vlajkou za krásnu a čistotu moře.

Město Split a Diokleciánův palác

Nejslavnější chorvatskou památkou je Diokleciánův palác s romantickým okolím plným kaváren, galerií a obchůdků. Palác zde vybudoval již ve 4. století římský císař Dioklecián, jako své přepychové reprezentativní sídlo po abdikaci s neuvěřitelnými rozměry interiéru. Kromě krásných prostor disponuje palác i dostatečně opevněným vojenským táborem. Z hlediska stavitelství v sobě ukrývá směs antických a východních prvků. Palác měří 215 m s délkou 180 m. Je postaven z vápencových kvádrů z ostrova Brač. Z původní stavby jsou zde zachovány 3 majestátní brány s názvy Zlatá brána, Stříbrná a Železná brána. Diokleciánovo mauzoleum se v raném středověku změnilo v mariánskou katedrálu a pak v katedrálu patrona města sv. Domia. Přístupná je i klenotnice a knihovna s uměleckými díly. Rozhled vám nabídne Zvonice a vyhlídková věž.

Chorvatsko a město Split

Pod jižní částí paláce jsou rozlehlé sklepy ve tvaru čtverhranu, které sloužily jako smetiště, kam se odpadky házely dírami ve stropu. Železnou bránou dojdete na náměstí s hodinami z 15. století. Celé náměstí je plné honosných budov šlechty. V jednom z nich je i muzeum lidového řemesla. Zlatou bránou dojdete k Saloně a archeologickým vykopávkám asi 3 km od Splitu, kam se dostanete i autobusem ze Splitu. Pod zdmi Diokleciánova paláce se tradičně koná trh s místními delikatesami. Za branami paláce je socha Grgura Ninského, hlaholského biskupa, jenž bojoval proti zavádění latiny. Jeho palec je tak osahaný, že jeho zlatý materiál září na dálku. Místní věří, že jeden dotek přinese velké štěstí a rychlý návrat do Dalmácie. Za zmínku stojí i kopec Marjan s vyhlídkovou trasou, kde je i archeologické muzeum.

Chorvatský Split a noční život

Chorvatsko je nádherná Země a město Split oplývá množstvím diskoték a klubů, jako bary Pulsa, Ghetto či Gaga. Hudební koncerty se pořádají také v hale Spaladium Arena a během léta se ve Splitu konají různé akce. Čekají vás koncerty, festivaly folklorní hudby a gastronomické přehlídky. Cesta autem z Prahy do Splitu trvá asi 11 hodin a měří 1 085 km. Zaplatit musíte také mýtné. Počasí ve Splitu je stálé a určitě si zde dovolenou užijete. Jako ubytování ve Splitu si můžete zvolit apartmány, hotely a penziony ve městě v centrum i v blízkém okolí Splitu.

Publikováno: 04. 08. 2017

Kategorie: Dovolená v Evropě

Autor: Ema Jirásková

Tagy: chorvatsko split | dovolená split