Pět způsobů, jak zůstat v bezpečí, když cestujete sami

Každý by měl mít možnost užívat si všech úžasných věcí, které svět nabízí, a mnozí tak nyní činí sami. Podle zprávy z roku 2018 15 % cestovatelů uvedlo, že by se rozhodlo pro sólo cestu, což je nárůst oproti 6 % v roce 2011.

Jakmile se svět vrátí do svého obvyklého stavu, jsme si jisti, že se více lidí vydá na vzrušující výlety. Pokud plánujete cestovat sami, je nutné, abyste cestovali bezpečně. Zde je pět užitečných tipů pro bezpečné cestování na vlastní pěst

Vyhledejte a naplánujte si cestu

Čím více informací si před cestou zjistíte, tím více si můžete být jisti, že bude bezpečná.

Při zkoumání potenciálních destinací je dobré požádat o radu přátele, nahlédnout do vládních rad pro cestování do zahraničí a podívat se na fóra, například na Trip Advisor, abyste zjistili, jak bezpečná je daná destinace před příjezdem.

Je nezbytné rezervovat si letenky a ubytování s předstihem a mít po ruce všechny důležité dokumenty a informace (nejlépe uložené online), abyste mohli cestovat bez potíží, stresu a nebezpečí.

Používejte zdravý rozum 

Nejlepším řešením, jak zůstat v bezpečí při cestování o samotě, je používat zdravý rozum. Dodržujte několik základních pravidel:

Nedoporučuje se cestovat v noci sám v méně obydlených částech města.

Důvěřujte svým instinktům, když se vám něco nezdá

Sdílejte svůj itinerář s někým doma

Pijte s mírou, abyste zůstali bdělí a při vědomí

Nikdy neříkejte cizím lidem, že jste na průzkumu sami.

Chraňte své cennosti 

Nikdo nechce čekat ve frontě na konzulátu, protože mu byl ukraden pas, proto je důležité zajistit si bezpečí nejen svých věcí, ale i sebe.

Je rozumné necestovat s předměty, které by vám v případě ztráty velmi chyběly. Po příjezdu do cíle je vhodné uložit důležité dokumenty, většinu peněz a další cenné věci na bezpečném místě.

Při cestování letadlem nebo vlakem, i když je to z relativně bezpečného místa, jako je nádraží King's Cross, mějte důležité věci u sebe, a ne v odbavených zavazadlech.

Buďte nenápadní 

V mnoha částech světa platí, že pokud budete vypadat a chovat se jako cizinec, můžete na sebe upoutat negativní pozornost.

Je moudré zůstat nenápadný - neukazovat žádné drahé předměty, které máte, nosit oblečení vhodné pro dané prostředí, chovat se ohleduplně a sebevědomě, když jste venku, a pokud se někdy ztratíte, ujistěte se, že jste našli bezpečné místo mimo ulici, jako je kavárna nebo turistická informační kancelář, abyste se zorientovali.

Zaplaťte něco navíc 

Rozpočet je nezbytný pro každou cestu, ať už sami nebo s ostatními, ale pokud jde o bezpečnost cestování, obvykle má větší smysl nezvolit tu cenově nejvýhodnější variantu.

Může být výhodné vybrat si ubytování v hezčí části města, která má dobré recenze, místo levného pokoje v okrajové čtvrti. Když si připlatíte za let nebo vlak, který přiletí během dne, budete mít dostatek denního světla, abyste se seznámili s novým prostředím. Výběr spolehlivých cestovních kanceláří namísto zlevněných vám navíc zajistí, že si budete moci vychutnat nové zážitky bez obav, že se něco pokazí.

Je zřejmé, že při cestování o samotě je velmi důležité dbát na bezpečnostní opatření. Naštěstí není těžké se před možným nebezpečím chránit, což vám cestu ještě více zpříjemní.

Publikováno: 11. 02. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Laura Zábranská

Tagy: sectování