Tipy a rady

Dovolená autem – na co se připravit?

Cestu k moři vlastní dopravou preferuje stále více a více (nejen českých) turistů. Někteří si sami rezervují ubytování, jiné využívají služeb cestovní kanceláře. Pokud cestujete pouze ve dvou, byt je snadný sehnat i levný a přímo v dané oblasti.

Pojištění

Se zákona povinné ručení snad ani není třeba vzpomínat a mělo by být samozřejmostí pro každého řidiče. Pro jistotu však upozorňujeme – zkontrolujte si platnost a zelenou kartu mějte po ruce. Myslete taky na to, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla kryje jenom škody způsobené na zdraví a majetku třetích osob. Doporučujeme proto zvážit i sjednání havarijního pojištění – pro ochranu vašeho majetku.

Plánujte, co se dá

Lidé, kteří za odpočinkem vyrazí vlastním autem, si za cíl nejčastěji vybírají Chorvatsko nebo Itálii. Ať už cestujete poprvé v letošním roce, nebo trasu znáte zpaměti. Nestačí jen podívat se na mapu na webu a vložit oporné body do navigace.

Neměli byste zapomenout ani na:

zastávky – alespoň každé tři hodiny, případně častěji. Udělejte si přestávku nejen pro osvěžení, ale také pro objevování nových míst. Neomezujte se na čerpadla ani odpočívadla. Občas sjeďte z dálnice do nejbližší vesnice a vychutnejte si malebnou scenérii. Vaše dovolená získá příchuť „road tripu“ a stane se zajímavější.

rozpočet – nejen pro pohonné hmoty, ale také pro dálniční známky nebo mýtné a občerstvení. Vytvořte si dostatečnou rezervu.

reálná spotřeba – plně spuštěna klimatizace, zaplá autochladnička, jízdní kola nebo kajaky na střeše, nabíječky mobilních telefonů – to vše vaší průměrnou spotřebu zvýší, proto s tím počítejte před odjezdem

zkontrolujte vůz – ideálně v osvědčeném autoservisu. Bezchybný technický stav a funkční rezerva je podmínkou, abyste vůbec mohli vyrazit

odpočinek – před cestou se pořádně vyspěte

důležitá čísla – než vycestujete do konkrétní krajiny, zjistěte si čísla tísňových linek a adresu české ambasády, a to i v krajinách, přes které jenom projíždíte

rozptýlení pro děti – zejména pokud cestujete s nezletilými, kteří se sami dlouho zabavit nesvedou
vlastní zdroj hudby – vyhnete se dlouhému ladění rádia a hledání správné hudby v zahraničí.

Navigace a mapa – ideálně oboje – pokud zklame jedno, vždy máte druhou možnost, kromě toho můžete v případě potřeby (zácpa, náhlá nevolnost) snadno cestu upravit
balení věcí, které mohou být v turistických destinacích dražší – to je téměř vždycky například alkohol. Pokud chcete nebo musíte ušetřit i za jídlo, přibalte si ho

Co byste měli mít celou cestou po ruce?

Během balení zvažte, že některé věci budete chtít mít při sobě. Podle toho uložte jednotlivé kufry a tašky do auta. Některé důležité maličkosti si uložte na dosah ruky
– doklady, peníze a telefon
– chlazené láhve s vodou, případně jiné občerstvení
– sluneční brýle
– polštář pro spolujezdce
– hračky pro děti

Jak se chovat během cesty?

Pokud se za volantem máte s kým vystřídat, využijte čas strávený na sedadle spolujezdce na alespoň krátký spánek. V opačném případě buďte solidární a s řidičem udržujte konverzaci. Povzbuzující nápoje, jako je například káva nebo energetické nápoje, pijte jenom v malém množství. Mějte na paměti, že vaše únava jenom oddálí, ale nebude potlačena. Pokud se rozhodnete pro zastávku, vyjděte z auta a pořádně se natáhněte.

Kdy vyrazit?

Podle statistik jsou hlavní tahy nejvolnější uprostřed týdne, v úterý a ve středu. Pokud jste však kvůli práci cestovat přes víkend, menším zlem je startovací bod v pátek večer. Buďte opatrní před jízdou v noci. Ne každý to zvládne bez potíží. Citlivějším povahám naruší biorytmus, s kterým se možná bude třeba vyrovnávat celý zbytek pobytu.

Top travel songs

Reklama

Máte rádi skialp, freeride nebo klasické lyžování na svahu? Prvotřídní skialpové kalhoty Kilpi vás dobře ochrání při všech zimních aktivitách!

Čeká vás cesta do zahraničí a nevíte si rady s vhodným pojištěním? Žádné strachy, odborníci z OVB Allfinanz pro vás najdou nejlepší řešení!

3 roky cestování ve 3 minutách

Motivace k cestování

Destinaci jste si vybrali, ale…

Kde lze nalézt cestu

Tip na skvělou dovolenou v ČR

Průvodce cestováním doporučuje výlet do Lednicka. Navštivte krásné historické města Lednice, Valtice i Zaječí, které jsou hlavně v podzimním období navštěvované převážně kvůli vinařství. Rezervujte si komfortní ubytování v katalozích ubytování Lednice, ubytování Valtice, ubytování Zaječí. Máte zde na výběr útulné penziony i samostatné chaty a chalupy či vinné sklípky. Navíc vás v každém zařízení přivítají s otevřenou náručí milí a pohostinní domácí.