Domů » Dovolená autem – na co se připravit?
Tipy a rady

Dovolená autem – na co se připravit?

Cestu k moři vlastní dopravou preferuje stále více a více (nejen českých) turistů. Někteří si sami rezervují ubytování, jiné využívají služeb cestovní kanceláře. Pokud cestujete pouze ve dvou, byt je snadný sehnat i levný a přímo v dané oblasti.

Pojištění

Se zákona povinné ručení snad ani není třeba vzpomínat a mělo by být samozřejmostí pro každého řidiče. Pro jistotu však upozorňujeme – zkontrolujte si platnost a zelenou kartu mějte po ruce. Myslete taky na to, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla kryje jenom škody způsobené na zdraví a majetku třetích osob. Doporučujeme proto zvážit i sjednání havarijního pojištění – pro ochranu vašeho majetku.

Plánujte, co se dá

Lidé, kteří za odpočinkem vyrazí vlastním autem, si za cíl nejčastěji vybírají Chorvatsko nebo Itálii. Ať už cestujete poprvé v letošním roce, nebo trasu znáte zpaměti. Nestačí jen podívat se na mapu na webu a vložit oporné body do navigace.

Neměli byste zapomenout ani na:

zastávky – alespoň každé tři hodiny, případně častěji. Udělejte si přestávku nejen pro osvěžení, ale také pro objevování nových míst. Neomezujte se na čerpadla ani odpočívadla. Občas sjeďte z dálnice do nejbližší vesnice a vychutnejte si malebnou scenérii. Vaše dovolená získá příchuť “road tripu” a stane se zajímavější.

rozpočet – nejen pro pohonné hmoty, ale také pro dálniční známky nebo mýtné a občerstvení. Vytvořte si dostatečnou rezervu.

reálná spotřeba – plně spuštěna klimatizace, zaplá autochladnička, jízdní kola nebo kajaky na střeše, nabíječky mobilních telefonů – to vše vaší průměrnou spotřebu zvýší, proto s tím počítejte před odjezdem

zkontrolujte vůz – ideálně v osvědčeném autoservisu. Bezchybný technický stav a funkční rezerva je podmínkou, abyste vůbec mohli vyrazit

odpočinek – před cestou se pořádně vyspěte

důležitá čísla – než vycestujete do konkrétní krajiny, zjistěte si čísla tísňových linek a adresu české ambasády, a to i v krajinách, přes které jenom projíždíte

rozptýlení pro děti – zejména pokud cestujete s nezletilými, kteří se sami dlouho zabavit nesvedou
vlastní zdroj hudby – vyhnete se dlouhému ladění rádia a hledání správné hudby v zahraničí.

Navigace a mapa – ideálně oboje – pokud zklame jedno, vždy máte druhou možnost, kromě toho můžete v případě potřeby (zácpa, náhlá nevolnost) snadno cestu upravit
balení věcí, které mohou být v turistických destinacích dražší – to je téměř vždycky například alkohol. Pokud chcete nebo musíte ušetřit i za jídlo, přibalte si ho

Co byste měli mít celou cestou po ruce?

Během balení zvažte, že některé věci budete chtít mít při sobě. Podle toho uložte jednotlivé kufry a tašky do auta. Některé důležité maličkosti si uložte na dosah ruky
– doklady, peníze a telefon
– chlazené láhve s vodou, případně jiné občerstvení
– sluneční brýle
– polštář pro spolujezdce
– hračky pro děti

Jak se chovat během cesty?

Pokud se za volantem máte s kým vystřídat, využijte čas strávený na sedadle spolujezdce na alespoň krátký spánek. V opačném případě buďte solidární a s řidičem udržujte konverzaci. Povzbuzující nápoje, jako je například káva nebo energetické nápoje, pijte jenom v malém množství. Mějte na paměti, že vaše únava jenom oddálí, ale nebude potlačena. Pokud se rozhodnete pro zastávku, vyjděte z auta a pořádně se natáhněte.

Kdy vyrazit?

Podle statistik jsou hlavní tahy nejvolnější uprostřed týdne, v úterý a ve středu. Pokud jste však kvůli práci cestovat přes víkend, menším zlem je startovací bod v pátek večer. Buďte opatrní před jízdou v noci. Ne každý to zvládne bez potíží. Citlivějším povahám naruší biorytmus, s kterým se možná bude třeba vyrovnávat celý zbytek pobytu.

Top travel songs

Destinaci jste si vybrali, ale…

Nezapomeňte si před svou cestou do zahraničí sjednat cestovní pojištění online – nejvýhodnější cenu si jednoduše srovnejte v porovnávači cen Porovnej24.cz.

Reklama

Při vašich vyjížďkách na kole vám jistě přijdou vhod funkční cyklo kraťasy Kilpi!

3 roky cestování ve 3 minutách

Motivace k cestování

Kde lze nalézt cestu

Rezervace Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů Milovice

Tip na skvělou dovolenou v ČR

Průvodce cestováním doporučuje výlet do Lednicka. Navštivte krásné historické města Lednice, Valtice i Zaječí, které jsou hlavně v podzimním období navštěvované převážně kvůli vinařství. Rezervujte si komfortní ubytování v katalozích ubytování Lednice, ubytování Valtice, ubytování Zaječí. Máte zde na výběr útulné penziony i samostatné chaty a chalupy či vinné sklípky. Navíc vás v každém zařízení přivítají s otevřenou náručí milí a pohostinní domácí.