Tipy a rady

Jak na odškodnění za zpoždění letu?

Čas jsou peníze – ale kdo vám zaplatí čas, který jste museli strávit proti své vůli na letišti? Zpoždění letu je krajně nepříjemná záležitost a za určitých okolností mají poškození právo na náhradu ze strany letecké společnosti. Za jakých podmínek a kolik?

Ke zpoždění letu může dojít z různých důvodů. Ale ke vzniku nároku na odškodnění za zpoždění letu musí být splněno několik podmínek:

  1. musí se jednat o let, který zajišťuje evropský dopravce, případně se jednat o let z území EU, Islandu, Norska nebo Švýcarska,
  2. důvodem zpožděná letu nesmí být tzv. mimořádná okolnost,
  3. délka zpoždění musí být min. 3 hodiny.

Nárok na odškodnění vzniká také v případě, že let zprostředkovala cestovní kancelář.

Kolik činí výše náhrady za zpožděný let?

Výši náhrady za zpožděný let upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004 ze dne 11. února 2004, a to na základě délky letu:

  • při délce letu do 1500 km je výše odškodnění 250 €,
  • při délce letu nad 1500 km pro lety v rámci EU, Islandu, Norska nebo Švýcarska je výše odškodnění 400 €,
  • při délce letu od 1500 km do 3500 km pro lety v mimo EU je výše odškodnění 400 €,
  • při délce letu nad 3500 km je výše odškodnění 600 €.

Bude vás zajímat: Přečtěte si, jak je snadné sledování vlaků.

Komu odškodnění náleží?

Finanční kompenzace nenáleží plátci letenek, ale osobě, která se zúčastnila zpožděného letu. Cestujícím nárok nezaniká ani v případě, že obdrželi poukazy na občerstvení či jim bylo zajištěno ubytování. Pokud jde o velmi dlouhé zpoždění, mohou cestující požadovat také úhradu nákladů na nocleh.

Udělejte si jasno v pojmech:

Konec letu je moment, kdy se otevřou dveře letadla.

Mimořádné okolnosti zahrnují povětrnostní vlivy, technické problémy na letišti, stávku zaměstnanců letiště, politické nepokoje a další situace, za které není zodpovědná letecká společnost.

Mohlo by se vám hodit: veškeré lety vám umožní sledovat letecký radar.

Jak o kompenzaci za zpoždění letu požádat?

Odškodnění lze získat na základě vyplněného formuláře pro podání stížnosti u letecké společnosti, a to až 3 roky zpětně. Na letišti si můžete zažádat o potvrzení o zpoždění letu, nicméně není to nutné, protože přesné údaje o všech proběhlých letech eviduje Úřad pro civilní letectví.

Top travel songs

Reklama

Máte rádi skialp, freeride nebo klasické lyžování na svahu? Prvotřídní skialpové kalhoty Kilpi vás dobře ochrání při všech zimních aktivitách!

Čeká vás cesta do zahraničí a nevíte si rady s vhodným pojištěním? Žádné strachy, odborníci z OVB Allfinanz pro vás najdou nejlepší řešení!

3 roky cestování ve 3 minutách

Motivace k cestování

Destinaci jste si vybrali, ale…

Kde lze nalézt cestu

Tip na skvělou dovolenou v ČR

Průvodce cestováním doporučuje výlet do Lednicka. Navštivte krásné historické města Lednice, Valtice i Zaječí, které jsou hlavně v podzimním období navštěvované převážně kvůli vinařství. Rezervujte si komfortní ubytování v katalozích ubytování Lednice, ubytování Valtice, ubytování Zaječí. Máte zde na výběr útulné penziony i samostatné chaty a chalupy či vinné sklípky. Navíc vás v každém zařízení přivítají s otevřenou náručí milí a pohostinní domácí.