Jak to chodí na letišti

Všechno je jednou poprvé a cestování letadlem není výjimkou. A tak možná právě u vás zanedlouho nadejde den, kdy budete poprvé zmateně pobíhat po letištní hale a možná poprvé prošvihnete svůj let... Ale ne, nebojte, vždyť právě proto, aby se to nestalo, čtete tento článek. Základem úspěchu je včasný příjezd na letiště! Doporučuje se dorazit na letiště dvě hodiny před plánovaným odletem. Sice pak budete dlouho čekat a bloumat po letišti, ale je to určitě lepší, než mávat svému odlétajícímu letadlu. Nikdy přeci nemůžete vědět, co vás kde zdrží. Jestliže budete odlétat z ruzyňského letiště, zjistěte si, z kterého terminálu to vlastně odlétá. Z terminálu Sever 2 odlétají letadla do států Evropské unie v rámci Schengenského prostoru. Ze staršího terminálu Sever 1 odlétají letadla do ostatních států. Terminály Jih 1 a Jih 2 jsou využívány hlavně pro VIP a privátní lety. ¨

Našel jsem svůj terminál a co teď?

Jestliže letíte s cestovní kanceláří, najděte si nejdřív její stánek a vyzvedněte si letenku. Na příslušném terminálu vyhledejte správnou přepážku, kde vás odbaví. Řiďte se pomocí světelné informační tabule. U přepážky předložíte svůj cestovní doklad (pas nebo občanský průkaz) a letenku. V případě elektronické letenky sdělíte pracovníkovi na přepážce číslo své rezervace. Na pás odložíte svá zavazadla, která chcete odbavit. Pracovník letiště je zváží a odbaví. Poté vám vystaví palubní vstupenku, kde je uveden čas a místo nástupu do letadla a číslo vašeho sedadla. Jestliže si zvolíte nízkonákladovou aerolinku, může se stát že nebudete mít sedadlo přidělené a můžete si vybrat jaké chcete. Po odbavení Vás čeká pasová a celní kontrola. Po vstupu České republiky do Evropské unie, je tato procedura spíše nutnou formalitou. Zde ukážete svůj cestovní pas a následně budete vpuštěni do dalších prostor letiště. U sebe již máte jen příruční zavazadla a většinou máte ještě dost času na prošmejdění předražených obchodů a restaurací. K nástupu do letadla se dostavte cca půl hodiny před odletem. Místa určená k nástupu jsou označena slovem "Gate", písmenem a číslem. Před nástupem do letadla projdete bezpečnostní kontrolou, odevzdáte palubní lístek a s jejím ústřižkem nastoupíte do letadla.

Už jsme tam?

Po příletu do cílové země projdete znovu pasovou kontrolou. Poté si vyzvednete zavazadla a můžete odejít do příletové haly. Na klienty cestovní kanceláře zde bude čekat delegát, který vás bude dále navigovat. Článek vznikl ve spolupráci s tímto rodinným lifestyle magazínem.

Publikováno: 07. 12. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Jirásková

Tagy: jak to chodí na letišti