Kam jít na Slovensku? Co tak Spiš a Pieniny?

Pro turisty je tady vše, co k dobré dovolené patří — splav, vynikající turistické trasy, termální koupaliště, kvalitní ubytování, historická města i zajímavá a jedinečná muzea. Mluvíme o slovenském regionu Spiše a Pienin. Jeďte se tam podívat..

Nejhistoričtější z historických měst

Jestli máte rádi historii, zavítejte do jedinečných historických měst regionu. Stačí zmínit města jako Levoča, Spišské Podhradie, Kežmarok, nebo Spišská Belá a Strážky a znalému turistovi se před očima vynoří historické náměstí se středověkými budovami, kostely, bazilikami, zámečky… Návštěvníci by si určitě neměli nechat ujít obhlídku nádherného Kežmarského hradu, baziliky v Levoči, katedrály ve Spišském Podhradí či fotogenického Spišského hradu, který si díky majestátnosti a neopakovatelnosti oblíbí zejména děti. Za návštěvu určitě stojí i obce Ždiar, Osturna a celý region Zamaguria s originálním folklórem.


Nejoriginálnější folklór

Za návštěvu zajisté stojí i obce Ždiar, Osturňa a celý region Zamaguří s originálním folklórem. Zejména obec Osturňa je mimořádně hodnotnou a vyhledávanou památkovou rezervací. Tvoří ji originální srubové domy se specifickou ornamentální výzdobou. Celkově je jich 157 a nadále plní svoji funkci, což z nich vytváří autentický přírodní skanzen. Na Zamaguří najdete také velké množství cyklostezek. Známou je trasa Ždiar - Osturňa - Spišské Hanušovce o celkové délce 28 km. Jedná se o trasu po vedlejších asfaltových stezkách s unikátními výhledy na členitou a rázovitou krajinu.


Zdravé koupaliště

V regionu si určitě nesmíte nechat ujít návštěvu Thermal Parku Vrbov. Středisko nabízí oblažující relax ve zdravé mineralizované vodě, ve které si odpočinete a naberete spoustu nových sil. Součástí areálu jsou sportovní plochy, oddechová místa ve stínu stromů, restaurace, bufety i zábava pod taktovkou animátorů pro děti i dospělé. Navíc mineralizovaná voda působí příznivě na pohybový systém, nervová onemocnění a kardiovaskulární systém, takže uděláte něco prospěšného pro zdraví celé rodiny. K vydatné relaxaci přispívají trysky s proudy tekoucí vody, jejichž působení uvolňuje a masíruje ztuhlé svalstvo.


Splav – jak jste Pieniny ještě neviděli

Další nezapomenutelnou atrakcí se pro vás a vaše ratolesti stane splav řeky Dunajec z obce Majere nebo od přístaviště Pltník-Červený Klášter. Pro naprosto bezpečnou jízdu zvolte splav na dřevěných vorech; tato alternativa je ideální, pokud si chcete v klidu vychutnat přírodu a pozorovat její krásy. Splav trvá cca 90 minut a měří 11 kilometrů. Zpět na začátek splavu se dostanete autobusem, kolem z půjčovny nebo také pěšky. Po cestě určitě navštivte muzeum Červený Klášter, ve kterém žil slavný „létající“ mnich Cyprián.


Několik zajímavých akcí

Až byste přemýšleli o návštěvě nějaké akce nebo byste se právě nacházeli v regionu a neměli zrovna žádný program, navštivte event Město pod sítí UNESCO, který se uskuteční 22.7. Jedná se o sportovní akci, během které si soutěžící změří síly ve volejbalu a nohejbalu. Součástí bude bohatý doprovodný program.

Zajímavý je i vícežánrový festival Fest Fajný Fest dne 29.7. nebo tradiční akce Goralské Folklórní Slavnosti, které se uskuteční 11. - 13.8. Jedná se o tradiční folklórní slavnosti goralské kultury. Budou se konat v Bachledově údolí v prostředí s magickými výhledy na Belianské Tatry.

Region Spiše a Pienin poskytuje tolik atrakcí, že na jejich návštěvu budete potřebovat určitě několik dní. K ubytování doporučujeme APARTMÁNY PANORAMA Bachledka, Resort Levočská dolina, Boutique Hotel Hviezdoslav **** Kežmarok, Hotel Club*** Kežmarok, Penzión Pltník. Pochutnat na místních specialitách si můžete kupříkladu v restaurac Spišský salaš. www.tatryspispieniny.sk. O slovenských regionech se dočtete taky v článku Top regióny na Slovensku.

Implemented with the financial support of the Ministry of Transport of the Slovak Republic.


Publikováno: 19. 07. 2023

Kategorie: Dovolená v Evropě

Autor: Ema Jirásková