5 tipů na to, kam se vydat na vodu. Poznejte nejoblíbenější české řeky

Jedno přísloví říká, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Co když to ale není úplně pravda? Z lodi na hladině české řeky můžete obdivovat čarokrásná panoramata, ale i ostatní vodáky a vodačky, které toho na sobě mnoho nemají. Co když je pohled na svět z kanoe ještě hezčí? To nezjistíte, dokud se nevydáte na vodu. Na vlastní pěst anebo s podporou zkušených profíků.

1. Na Berounku

Berounka je poměrně klidná řeka západu Čech. I ona ale umí nabídnout divoké peřeje a místa, která již na první pohled vzbuzují hladinu adrenalinu. Berounka je ideální řekou pro začátečníky. Přestože její dlouhé „voleje“ mohou být pro zkušené vodáky poněkud nudné, ti kteří si na vodě zatím nejsou jistí, je ocení jako místo pro zklidnění rozjařených pocitů.

2. Na Jizeru

Jizera je bez potíží splavná v průběhu celého roku už z Malé Skály. V opravdu tropickém počasí však na ní můžete nasednout až v Turnově. Z tohoto místa je pak splavná bezpečně po celý rok. Rozhodně při jejím splouvání nepřehlédněte skalní sruby u Mnichova Hradiště připomínající bílé útesy doverské.

3. Na Lužnici

Lužnice patří mezi českou klasiku. Pokud chcete zažít opravdu divokou přírodu, vydejte se právě na tuto řeku. Výjimkou totiž nejsou padlé stromy přes řeku, spousta komárů, ale také malebné laguny, které přímo svádí ke koupání. S vybavením vám pomůže půjčovna lodí Lužnice.

4. Na Otavu

O tom, že je Otava zlatonosná řeka, už nikdo po její minulosti čítající českou zlatou horečku nepochybuje. I v současné době na ní můžete potkat nadšence v gumácích, kteří se pokouší paběrkovat zbytky zašlé slávy. Veškeré vybavení pro vodáckou výpravu na Otavu pro vás již leští půjčovna lodí Otava.

5. Na Sázavu

Sázava je druhá nejpopulárnější česká řeka. Hned po Vltavě, kterou v našem výčtu vynecháváme, protože ji zná každý. Sázava je splavná v délce zhruba 200 kilometrů. Vybrat si přitom můžete hned z několika zajímavých úseků. Milovníci adrenalinu hledající prudší sjízdné řeky ocení zejména úsek z Týnce nad Sázavou do Pikovic, kde řeka nabízí krásné peřeje, ale i malebná údolí. Tento úsek je splavný ale pouze při dostatečném množství vody. Vydejte se na něj na jaře anebo po vydatnějších srážkách a uvidíte, že vás nezklame.

Publikováno: 30. 03. 2022

Kategorie: Dovolená v ČR

Autor: Ema Jirásková