Alergie na slunce hrozí s prvními jarními paprsky, jak jí účinně předcházet?

Vyrazit za sluncem, to je přání v letošním roce snad úplně každého, protože zima stále nechce předat jaru žezlo a nechat jej vládnout. Jenže ne každému slunce pomáhá. Je sice zdrojem důležitého vitamínu D, přesto může také způsobovat rozvoj takzvané sluneční alergie. Sluneční paprsky vydávají tři druhy záření, negativní dopady mají zejména UVA a UVB, proto je nutné pokožku chránit opalovacími krémy. Jak se projevuje alergie na slunce a jak je možné mírnit její projevy?

Trápení zejména pro ženy

Nejčastěji se alergie na slunce, odborně polymorfní světelná erupce (PLE), objevuje u dospělých žen ve věku od dvaceti do čtyřiceti let, v menší míře trpí na tyto projevy děti nebo muži, ale i u nich může dojít k rozvoji při užívání například léků s vedlejšími účinky v podobě fotoalergické reakce. Právě reakce na různé léky bývá jednou z příčin vzniku svědivého začervenání, pupínků či přímo otoků. Léků, které způsobují tyto obtíže, je celá řada včetně analgetik, léků na cukrovku, hypertenzi nebo srdce, antibiotik, antimykotik nebo sedativ. Zareagovat mohou také kosmetické výrobky, kdy obsažené chemické látky se dostávají do konfliktu s UV zářením dopadajícím na pokožku.

Kde je stín?

U citlivějších jedinců může docházet k alergii na slunce i bez používání kosmetiky nebo léků. Nejčastějším projevem bývá erytém neboli červené zbarvení pokožky, pupínky zvané papuly nebo vezikuly neboli puchýřky. Tyto stavy se objevují na exponovaných místech, na obličeji, na zátylku nebo na horních končetinách po vystavení pokožky UV záření při pobytu na jarním slunci takřka okamžitě, jinak v průběhu 24 až 48 hodin po slunění. Příznaky odeznívají pozvolna a vymizí v průběhu několika dnů. Při pobytu venku je vhodné volit stinná místa, přesto může ke vzniku vyrážky dojít.

První pomoc při sluneční alergii

Základní radou je vyhnout se přímým slunečním paprskům, ideálně nepobývat venku při jasných dnech v době od 11 do 15 hodin, kdy mají největší razanci. Současně je vhodné eliminovat používání kosmetických přípravků s fotoalergenní nebo s fototoxickou látkou. U léků na předpis je nutné konzultovat veškeré změny s ošetřujícím lékařem. Citlivou pokožku je třeba chránit před sluncem prodyšným oblečením, kloboukem nebo slunečníkem. Samozřejmostí je ošetření kůže ochranným krémem s vysokým filtrem, postiženou pokožku po zklidnění promazávat přípravky s obsahem zinku a vitamínu E.


Antihistaminika na cesty

Co dělat, když jsou projevy opravdu závažného charakteru? Namísto samoléčby se doporučuje návštěva dermatologa nebo alergologa, který doporučí vhodnou léčbu a předepíše antihistaminika. Základní druhy jsou k dostání též v běžných lékárnách bez předpisu, vždy je dobré se poradit o jejich výběru s lékárníkem. Oblíbené léky jsou Zyrtec nebo Analergin, které by měly být rovněž základními přípravky v cestovní lékárničce. Mohou se začít užívat preventivně tři dny před plánovanou letní dovolenou u moře, aby se zamezilo okamžitým projevům při pobytu na slunci. Tato rada platí zejména pro citlivější jedince, kteří již negativní zkušenosti s alergií na slunce mají.  

Publikováno: 30. 04. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Jirásková