Kontrolní seznam při cestování s dětmi

Kluk v autě

Když cestujete, je důležité mít plán a kontrolní seznam, abyste na nic nezapomněli. Pokud jste rodiče nebo s sebou na cestu berete děti, musíte dbát zvýšené opatrnosti. Dokud vaše dítě nedosáhne určitého věku, budete muset balit i pro něj, čímž se na váš seznam přidají další položky.

Nejenže je však důležité, aby si s sebou vzali to nejnutnější, jako je zubní kartáček, spodní prádlo, pyžamo a náhradní oblečení. Měli byste se také ujistit, že mají vše, co na cestu potřebují. Bude to dlouhá cesta? Zajistili jste jim občerstvení, knihy, hry nebo iPad, aby se zabavily?

Cestování s dětmi vyžaduje víc než jen zabalit jim kufry. Vyžaduje plán na celou cestu skvělou destinací pro cestování s dětmi je přehrada Lipno, kde si můžete užít spoustu aktivit.

Představíme vám tedy potřebný kontrolní seznam.

Faktory, které je třeba zvážit, než se sbalíte 

Množství věcí, které si musíte vzít s sebou na cestu, se liší v závislosti na věku vašeho dítěte a místě, které navštěvujete. Prodloužené cesty mohou být náročné, proto byste měli naplánovat nějaké aktivity, které vaše děti zabaví.

Pokud jedete jen autem, mělo by vám stačit nějaké občerstvení, hračky a iPad s Netflixem. Pokud však letíte, zejména na delší let, může to být větší výzva.

Pokud plánujete v tomto období využívat technologie na pomoc svým dětem, musíte pochopit, jak vybrat tablet pro děti. Různé věkové skupiny mohou mít různé tablety, vždy byste se však měli ujistit, že na nich netráví příliš mnoho času a že máte pod kontrolou jejich zabezpečení.

Seznam pro rodinné cesty

Při cestování s dětmi záleží, co si zabalit a připravit, zcela na věku dětí a cílové destinaci. Pro lepší vysvětlení je rozdělme na starší a mladší děti.

Pamatujte si, že tyto seznamy jsou určeny pouze na cesty, nikoli pro místo, které navštěvujete.

Pro starší děti

 • Papírové nebo plastové sáčky by měly být používány pro vyhazování odpadků nebo pro případ, že někdo zvrací.
 • Vhodné je vzít si s sebou náhradní oblečení pro případ nehody, rozlití nebo zpoždění.
 • Voda (pořiďte si znovu plnitelné láhve na pití)
 • Svačinky (čím zdravější, tím lepší)

Tyto předměty kupují rodiče a/nebo opatrovníci svým dětem, aby si užily zábavné prázdniny. Rodiče a opatrovníci kupují dětem knihy, hračky, hry, případně iPad nebo něco na sledování filmů, aby pro ně prázdniny byly příjemné a zábavné.

 • Desinfekční prostředek na ruce
 • Mokré ubrousky
 • Medicína, pokud je vyžadována
 • Lékárnička
 • Pro mladší děti a kojence

Pro mladší děti a miminka zahrňte položky ze seznamu pro starší děti a přidejte několik dalších položek, abyste byli připraveni. Zamyslete se nad chováním dítěte doma a přidejte trochu víc pro tuto novou zkušenost, protože pravděpodobně cestuje poprvé. Pokud máte dítě, může být výhodné vzít si s sebou více plenek, než předpokládáte, že budete potřebovat.

Pokud berete děti na jejich první cestu, nelze předvídat, jak budou reagovat, proto nezapomeňte vzít všechny potřebné věci a několik věcí navíc. Je lepší být připraven, než litovat, že jste si něco nevzali.

 • Přikrývky nebo zábaly
 • Sedačka do auta a kočárek (pokud není k dispozici)
 • Oblíbená hračka a/nebo deka dítěte
 • Náplasti
 • Náhradní oblečení (zejména pokud se vaše dítě stále učí chodit na záchod).
 • Vhodnou nádobou na pití pro velmi malé nebo kojenecké dítě by byl hrneček na pití.
 • Bryndáky

Zabavte děti 

Zabavit děti na dlouhých cestách je obtížné, podobá se to snaze ochočit si lva. Abyste zajistili pozitivní zážitek, musíte být neustále v obraze a vymýšlet kreativní způsoby, jak udržet děti spokojené. Cestování s rodinou je pro děti mnohem příjemnější a pro dospělé méně stresující, když se děti zabaví.

Pro miminka a batolata si vezměte odolné knihy s tvrdými deskami, které lze v případě nepořádku snadno otřít. Hračky dejte do tašky a dávejte je dítěti na cestu po jedné; pokud začne vyvádět, dejte mu jinou hračku. Stáhněte si audioknihy nebo si v místní knihovně půjčte mluvící knihy a poslouchejte hudbu, která se bude líbit vám i vašemu dítěti.

Pro starší děti zkuste hrát hry s auty, jako je I Spy. Vezměte si s sebou do auta tablet nebo iPad a ujistěte se, že je plně nabitý a má nahrané filmy. Vezměte s sebou také hudbu, která se dítěti líbí, nebo vytvořte rodinný seznam skladeb na cestu. Dále přineste hry, samolepkové knížky, omalovánky a další aktivity. Pokud je v rodině více dětí, přibalte jim hračky a knihy, aby byly všechny spokojené.Publikováno: 04. 02. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Jirásková

Tagy: děti | dovolená | cestovní seznam