Top místa na Slovensku Aneb kam se vyplatí vyrazit?

Letní sezóna je v plném proudu! Slovensko nabízí spoustu atraktivních destinací pro letní dobrodružství. Ať už hledáte kulturu, sport nebo relax, slovenské regiony mají vše. Zde jsou jedni těch, ze kterých si můžete vybrat.

REGION HOREHRONIE


Zažijte pravou letní dovolenou na Horehroní a odneste si nezapomenutelné zážitky z ráje Nízkých Tater!

Nasedněte na Zbojnickou střelu a poznejte zvyky i tradice našich předků. Naopak Pohádkový Tourbus vás provede zákoutími Dolního Horehroní, kde poznáte nelehký úkol mlynáře a horníků za pomoci exkurze ve Vodním mlýně, či v Hutnickém skanzenu. Kromě toho oživíte legendu o upírovi Prdimuchovi v jeho pamětní síni a také magické bytosti a rostliny v Pohádkovém světě, kde na vás číhá nejedna nástraha. Za hvězdným divadlem se vydáte na Hvězdné střele a za historií opět na Čiernohronské železničce.

Zdoláte druhou nejvyšší Vyhlídkovou věž na Slovensku - Horné Lazy nebo samotný vrchol Ďumbiera či Chopka, které se vám odvděčí dechberoucími výhledy. Pohled na kouzelnou přírodu se vám naskytne i ze sedla výkonných terénních e-biků či e-koloběžek, kterými zdoláte dokonce i majestátní Kráľovu hoľu, nejvyšší cyklobod na Slovensku.

Skutečné dobrodružství s větrem ve vlasech zažijete na Horehronských cyklodrezínách, naopak sjezdové cyklistiku na Kopci zábavy v Bike Parku Mýto nebo na Breznianských singletrailech.

Navštivte město Brezno a jeho dominanty – Městskou věž s Infocentrem ve zvonici i nově otevřenou expozici Nostalgie s dobově zařízeným bytem ze 70. – 80. let a následně se pobavte během Breznianského kulturního léta a 10. srpna na Turistických dnech Horehroní v obci Bystrá. Pro ještě více tipů klikněte na www.horehronie.sk

Implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.

REGION TATRY - SPIŠ - PIENINY


Region Tatry - Spiš - Pieniny patří mezi nejunikátnější regiony na Slovensku. Turisté zde najdou vše, co k dobré dovolené patří, a ještě něco navíc.

Zážitkový splav a města

Nezapomenutelnou atrakcí se pro vás určitě stane splav Dunajce. Pro bezpečnou jízdu si zvolte splav na dřevěných pltích. Tato alternativa je ideální, pokud si budete chtít vychutnat přírodu a pozorovat její krásy. Splav trvá neuvěřitelných 90 minut. Pokud byste se rozhodli prohlédnout si některá ze Spišských měst, určitě doporučujeme Levoču, Spišské Podhradie, Kežmarok, Spišskou Belou a Strážky. Tato města jsou známá historickými náměstími se středověkými budovami, kostely, bazilikami, zámky a chráněnými památkami UNESCO.

Termální koupaliště a 300 km cyklotras

V regionu si určitě nesmíte nechat ujít návštěvu Thermal Parku Vrbov. Středisko nabízí osvěžující relaxaci ve zdravé mineralizované vodě, ve které si odpočinete a načerpáte nové síly. Cykloturistika v regionu nabízí jedinečný zážitek spočívající v objevování nádherných scenérií a působivých panoramat. Pro rodiny s dětmi a osoby s handicapem je obrovskou výhodou a radostí navštívit bezbariérové středisko BACHLEDKA Ski&Sun nedaleko Ždiaru.

Doporučená zařízení: APARTMÁNY PANORAMA Bachledka, Resort Levočská dolina, Boutique Hotel Hviezdoslav **** Kežmarok, Hotel Club*** Kežmarok, Penzión Pltník, Penzión Kaštieľ Hanus, nebo některá z ubytování v Ždiaru. Místní speciality ochutnejte v restauraci Spišský salaš.

V rámci akcí v regionu určitě doporučujeme Zamagurské folklorní slavnosti v Červeném Klášteře, které se uskuteční 14. – 16.6.2024. www.tatryspispieniny.sk

Implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.

REGION LIPTOV


Liptov patří k těm nejkrásnějším regionům na Slovensku, na malém území nabízí zážitky pro všechny smysly.

Kdo hledá dovolenou v horách spojenou s vodou, Liptov je ideálním místem. Největšími lákadly regionu v létě jsou vodní parky Tatralandia v Liptovském Mikuláši a Bešeňové. Centrem je přehrada Liptovská Mara s výbornými možnostmi vyžití. Na druhý nejvyšší štít Nízkych Tater Chopok vyvezou turisty pohodlné lanovky z Jasné. Široká nabídka ubytování všech kategorií je samozřejmostí.

Nejlepší tipy kam jít na Liptově za zážitky nabízí Liptov Region Card. Karta slev je zároveň nejlepší způsob, jak během dovolené na Liptově ušetřit. Toto léto nabízí až 76 různých slev a zvýhodnění od 5 až do 100 % a dostanete ji bezplatně k pobytu od jedné noci. Hitem léta je pojištění záchrany v horách pro hosty s Liptov Region Card s nabitým pobytovým balíkem od dvou nocí v termínu 1. 7. až 30. 9. 2024 - pěší turistika i jízda na kole po vyznačených trasách se tak stávají bezpečnější. Skvělé je, že na vystavení karty nemusíte čekat až do příjezdu na Slovensko, ale už po rezervaci pobytu požádat ubytovací zařízení o zaslání unikátního odkazu nebo QR kódu a karty si vystavit ještě doma a pohodlně si naplánovat aktivity, kterých Liptov nabízí spoustu. Pokud ubytovací zařízení kartu neposkytuje, můžete si ji zakoupit i online. Léto na Slovensku se vyplatí a na Liptově bude ještě i plné zážitků. VisitLiptov.sk

Implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.

REGION HORNÉ POVAŽÍ


Jen málo regionů je tak rozmanitých jako Horné Považí. Návštěvníci tu najdou fantastické skalní útvary, jeskyně, legendární soutěsku, vodopády, rozhledny s nádhernými výhledy, lázně i muzea a kulturní akce.

Všem turistům doporučujeme vystoupit na vrch Velký Manín. Jde o unikátní oblast s více než 530 druhy většinou chráněných rostlin. Výstup je možné spojit s procházkou Manínskou tiesňavou, která je nejužší soutěskou s vybudovanou cestou. Východní část regionu je známá hustým výskytem jeskyní. Nejznámější je Pružinská Dúpna jeskyně s mohutnými krápníkovými stalagmity. V regionu můžete navštívit i Partizánskou jeskyni, Závadské jeskyně nebo Propastnou a Otcovu jeskyni.

V regionu se nacházejí známé Lázně Nimnica, které využívají léčivou minerální vodu k léčbě širokého spektra onemocnění včetně chorob trávicího a pohybového ústrojí. Lázně nabízejí širokou škálu procedur, wellness programů a rekreačních aktivit. Návštěvníci mohou využít krásně upravené parky a zahrady, které poskytují klidné místo k odpočinku a regeneraci.

Určitě taky navštivte obec Pružina a její okolí. Pružina je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku a cykloturistiku, přičemž nejoblíbenější destinací je národní přírodní rezervace Strážov. Pokud hledáte ubytování, navštivte camping Manínská tiesňava. Poskytuje kvalitní ubytování s plným vybavením v srdci panenské přírody. Region se může pochlubit i rozvinutou agroturistikou spojenou se salašnictvím. Doporučit můžeme například Kolibu Papradno s přilehlou farmou.

Region samozřejmě nabízí i bohaté kulturní léto ve městě Považská Bystrica s množstvím kulturních akcí, na které vás velmi rádi přivítáme. http://www.hornepovazie.sk/

Implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.

REGION VYSOKÉ TATRY


Hluboký nádech čistého tatranského vzduchu, pohlazení slunečních paprsků, zvuky a vůně lesa – to vám nabízí Region Vysoké Tatry.

Užívejte si vrcholové zážitky v @regionvysoketatry /instagram – unikátní přírodu, stovky kilometrů turistických stezek a cyklotras, atmosféru na horských chatách, štíty, plesa, ale i množství atrakcí a akcí nejen v centru Popradu. Výlety za dobrodružstvím si můžete zpříjemnit jízdou lanovkami, unikátní projížďkou na loďce na Štrbském plese nebo regenerací v termálním ráji AquaCity Poprad.

Během víkendů se můžete těšit na jízdu historickými tramvajemi – Kométa a Trojča. Cestujte za poznáním regionu s Tatrycard vlaky zdarma a objevte zajímavá místa FB @reginvysoketatry během akcí Putování za historií tatranských osad, pro menší je připravené Tatranské pohádkové putování a Tatranská divočina.

Své tělo a mysl si můžete zregenerovat v krásné přírodě a na čerstvém vzduchu, včetně akcí Tatry jako lék, kde si můžete vyzkoušet různé druhy cvičení a aktivit. www.regiontatry.sk

Implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.

MĚSTO NITRA


Nitra, město s bohatou historií a fascinujícím okolím, ukrývá množství zajímavých možností pro návštěvníky.

Možná vás překvapí, že vrch nad městem Nitra není ve skutečnosti Zobor, ale jen jeho předvrší, které nazývají Pyramida. Návštěvu Pyramidy si můžete naplánovat jako nenáročný výlet. Na vrcholu vás čeká nejen úžasný výhled, ale také různé atrakce jako je dalekohled, fotobod, veřejné ohniště a startovací plocha, odkud často vzlétají paraglidisté.

Po zážitcích na Pyramidě se nezapomeňte zastavit na Zoborském klášteře, který nabízí venkovní expozici spolu s virtuální realitou, která vám přiblíží historii tohoto místa a jeho okolí.

Novou atrakcí, která láká do Nitry nejen milovníky přírody, ale i adrenalinu, jsou Via ferraty Zobor. Tyto zajištěné cesty, které se skládají z cest Dubová, Brezová, výstupovka a lanový most, jsou perfektní volbou na výlety. Pokud nemáte vlastní výstroj, která je na ferratách povinná, neváhejte si ji vypůjčit v penzionu ARTin. Penzion ARTin nabízí také půjčovnu eBiků.

Během vašeho pobytu v Nitře nezapomeňte navštívit také historický hradní areál Nitrianského hradu, kde objevíte okouzlující Katedrálu sv. Emeráma, kasematy a bohaté poklady v Diecézním muzeu. Letní měsíce vám nabízejí možnost vychutnat si film nebo koncert pod širým nebem v Gotické propasti. Na hradě je otevřena i kavárna Vazulka, která nabízí domácí koláče či kvalitní regionální víno. Pod hradem je také otevřena kavárna a restaurace s krásným výhledem na vrch Zobor - Castellum cafe.

Nitra je místo, které vám nabízí nejen bohatou historii a kulturní život, ale také příležitost k dobrodružství a zábavě v přírodě. Více zážitků na www.visitnitra.eu

Implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.

REGION ŠARIŠ


Objevte skryté unikáty Šariše. Pokud toužíte po dobrodružství a objevování nových míst, Šariš je skutečným rájem na zážitky, který uspokojí každý smysl!

Chutná po soli i jahodách, voní po lese a loukách, naplní touhou po kráse, vyrazí dech jedinečnými zážitky. Navštivte unikátní komplex technických objektů Solivar a zatočte si dřevěným žentourem.

Vydejte se do historického centra Prešova, kde určitě neminete slavnou Bosákovu banku, kterou dal postavit rodák Michal Bosák. Jeho známé jméno se spojuje s podpisem na americké desetidolarovce. Další klenot se ukrývá v Slanských vrších - Opálové doly, jejichž opál byl součástí korunovačních klenotů britského království.

Nepopsatelné dobrodružství poskytne návštěva jeskyně Zlá díra. V blízkosti se nachází Lačnovský kaňon s jedinečnou gravitační anomálií. Dopřejte si relax v nedalekém Aquaparku v Lipanech.

V regionu Šariš je mnoho míst, která zůstala dosud skrytá před očima veřejnosti. Známé i opuštěné hrady a zámky, unikátní dřevěné kostelíky nebo jen malé vesničky lákají každého návštěvníka jedinečnou atmosférou.

Výlet v destinaci Šariš si můžete během léta obohatit o různé kulturní, sportovní a rodinné akce: Mezinárodní festival Katalánské kultury, Fragaria cup, Den soli a další. Více na www.regionsaris.sk/co-navstivit/

Implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.

REGION VYSOKÉ TATRY PODHORIE


Ať už se vydáte na jednodenní výlet, na víkend nebo na dovolenou, nechte se překvapit množstvím neznámých, a přitom atraktivních lokalit v podhůří Tater.

Pokud máte rádi turistiku, určitě navštivte Jánošíkové vodopády. Jsou skutečně výjimečné a kouzelné. Navštívit můžete také archeologické naleziště Burich ve Velkém Slavkově, kde byly objeveny pozůstatky z pravěku. Děti určitě zaujme muzeum kočárů Pavla Baláža ve Velké Lomnici i závody koňských spřežení. Milovníci historie by neměli vynechat Batizovskou světnici, kde se nachází expozice historických artefaktů předválečného období.

Na relaxaci a odpočinek určitě poslouží špičkový golfový rezort Black Stork ve Velké Lomnici – poslední neděli v měsíci je den otevřených dveří a v pátek a neděli od 16:00 tréninky pod dohledem trenéra.

Podhůří Vysokých Tater nabízí nespočet kouzelných míst, která můžete poznat moderní a zábavnou formou. Na 42 méně známých místech najdete tabulky s nápisem “Věděli jste, že?” a díky interaktivnímu QR kódu se prokliknete na webovou stránku s textem a fotografiemi dané lokality. Získáte také unikátní kód na získávání bodů v celosezónní soutěži.

Množství akcí: V regionu se 6. července uskuteční Běh po schodech do nebe v Liptovské Tepličce, 13. července Memoriál Jána Stilla v Nové Lesné v běhu do vrchu na Hrebienok. Pokud milujete folklór, nenechte si ujít Folklórní slavnosti pod Kráľovou hoľou v Liptovské Tepličce, které se uskuteční 27. - 28. července, či Vernárské folklórní slavnosti 13. července. Prestižní Cyklomaraton Horal ze Svitu do Liptovské Tepličky bude 12. srpna a tradiční výstup na Kráľovu hoľu z Liptovské Tepličky bude 31. srpna. Za návštěvu stojí i tradiční dny obcí během léta s množstvím kulturního programu. Více informací získáte na www.tatrypodhorie.sk

Implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.

Publikováno: 29. 05. 2024

Kategorie: Dovolená v Evropě

Autor: Eliška Bělohorská