Bezpečnost obytných automobilů: Jak zabezpečit svůj domov na kolech

Jestliže jste do obytného vozu vložili spoustu peněz, upravili si ho podle svých představ a naplnili spotřebiči, chcete se ujistit, že vám ho žádný zloděj neukradne. Ještě větší starosti může způsobit, pokud v té době spíte v obytném autě. Vždy je příjemnější vědět, že jste v bezpečném prostoru.

Narušení bezpečnosti může být velmi stresující. I když je pachatel dopaden a situace je vyřešena (což se stává zřídka), čas a energii, které jste vynaložili, nemůžete získat zpět. Proto je lepší v první řadě zabránit odcizení obytného vozu.

Dodržování správné etikety může výrazně snížit pravděpodobnost, že se stanete obětí trestného činu. Většina vloupání se odehrává na nehlídaných parkovištích nebo u silnic. Nepředpokládejte, že jste v bezpečí mezi zaparkovanými kamiony na odpočívadle; statistiky ukazují, že v kempech nebo na parkovištích pro obytné vozy dochází k výrazně menšímu počtu nehod.

Proběhneme několik jednoduchých kroků, které mohou mít velký význam!

Zamkněte obytný vůz

Důležité je si uvědomit, že i když svůj obytný vůz nepoužíváte a stojí na příjezdové cestě, je stále ohrožen krádeží. Pokud bude obytný vůz delší dobu zaparkovaný, je vhodné nainstalovat na dveře a okna několik visacích zámků. Ačkoli to může vyžadovat vyvrtání několika otvorů pro montáž externích zámků, není to nutné.

Pokud jste mimo svůj karavan delší dobu, zejména v noci, měli byste se ujistit, že jste jej zcela uzavřeli. To se týká všech oken, úložných prostor a střešních oken.

Buďte obezřetní: Zloději často využívají denní dobu, zejména v turistických oblastech, u atrakcí nebo na nehlídaných parkovištích.

Sledovací zařízení

Pokud se vám nešťastnou náhodou stane, že vám ukradnou vozidlo, můžete ho získat zpět pomocí sledovacího zařízení. Tato zařízení mohou být nákladná, ale mohou vám pomoci získat nižší pojistné. Policie může pomocí zařízení sledovat vozidlo a vrátit vám ho.

Nastavení alarmu

Alarm je spolehlivým a neocenitelným ochranným prostředkem a některé pojišťovny mohou vyžadovat, abyste ho měli. Nezapomeňte na viditelné místo na autě umístit nálepku, která je součástí balení.

Botička na kola

Pokud jsou kola upevněna na svém místě, bude pro pachatele obtížnější odcizit váš majetek, i když se mu do něj podaří vniknout. Dbejte na to, abyste hledali pevnou a bezpečnou botičku na kola, protože chatrnou botičku může někdo s patřičnými znalostmi snadno zničit.

Zámek volantu

Zablokování volantu slouží k podobnému účelu, jen s tím rozdílem, že zabraňuje fungování řízení. Nemusí to být tak vizuálně zřejmé jako fyzický zámek, ale i tak to může být účinné (pokud použijete kvalitní zámek). Můžete také zablokovat řadicí páku nebo nainstalovat imobilizér motoru jako dodatečnou ochranu.

Brána

Pokud máte svůj obytný vůz zaparkovaný na bezpečném a chráněném místě, bude obtížnější jej odcizit. Pokud stojí na příjezdové cestě, možná by stálo za to investovat do brány, kterou jste si přáli.

Narušení vzdáleného ovládání

Rádiový signál z klíče od vozidla může být zachycen a přenesen do rádiového přijímače ve vozidle s vysílačem, což umožní otevření dveří. Tento útok je také známý jako "replay attack" a týká se všech modelů Iveco Daily, Fiat Ducato, Citroen Jumper a Peugeot Boxer vyrobených od roku 2006.

Útoku replay lze zabránit použitím řídicí jednotky nazvané Safe Lock Module. Tento modul je připojen ke sběrnici CAN a rádiový klíč obsahuje také novou desku plošných spojů. Systém centrálního zamykání je zakódován kódy, které se při každém odemykání a zamykání neustále mění.

Nespěte na odpočívadlech

Počet nočních útoků na uživatele obytných automobilů je v porovnání s počtem cestujících velmi malý. Pokud se však o takových nehodách dozvíte, většinou k nim dochází na odpočívadlech nebo dálničních parkovištích.

Policie důrazně doporučuje, abyste tato místa nepoužívali jako místa k přespání. Je lepší jezdit do určených kempů nebo na místa pro karavany, protože zločinci obvykle hledají snadné cíle a pak se snaží nepozorovaně odjet.

Pozor na triky zlodějů

V několika případech se stalo, že zločinci předstírali, že mají problémy s autem, aby využili nic netušící cestující. To potvrdila i policie

Nebezpečné může být porouchané auto na kraji silnice nebo cílený útok na vaše vozidlo, například píchlá pneumatika, která se náhle objeví po odpočinku. V takových případech je důležité dávat pozor na své okolí a ujistit se, že jsou cennosti nebo peníze bezpečně uloženy, aby je nikdo nemohl v okamžiku odnést.

Poslechněte svůj vlastní pocit

Pokud se někde cítíte nesví, důvěřujte svému vnitřnímu pocitu! Nemusíte mít pro tento pocit racionální vysvětlení - a ani ho nepotřebujete. Vaše podvědomí může vnímat něco, co vaše vědomí nevidí. V takovém případě je lepší pokračovat bez dlouhého rozmýšlení - je lepší být opatrný!

Níže uvádíme několik dalších doporučení, jak zajistit bezpečnost vašich cenností během cesty obytným vozem:

  1. Nejjednodušší způsob, jak se na dovolenou připravit, je vzít si s sebou co nejméně cenných věcí.
  2. Při vystupování z vozidla nenechávejte žádné předměty na viditelném místě (na sedadle řidiče nebo spolujezdce).
  3. Při odjezdu z karavanu si nezapomeňte vzít s sebou nejcennější věci.
  4. Odejděte z auta s taškou: Pokud vás případní zloději sledují, bude to vypadat, že máte u sebe něco cenného.
  5. Pokud po sobě zanecháte nějaké cenné předměty, měly by být uloženy na bezpečném místě.


Publikováno: 17. 02. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Laura Zábranská

Tagy: obytný vůz