Cestování po New Yorku

Jestli máte rádi šrumec a chaos velkoměst, vyražte do New Yorku. Takový blázinec v české kotlině nenajdete. New York má jedinečnou atmosféru, která je plná rozmanitých chutí, uměleckých a hudebních stylů a kultur.

Empire State Building

Nejen, že si tady vychutnáte jedinečnou vyhlídku na New York, ale můžete si tu i schrupnout, pokud jste ještě opaření z časového posunu. Ve dvaadvacátém poschodí mrakodrapu najdete Metronaps Center, nebo-li Centrum metrospánků. Toto originální centrum má na svědomí burzovní makléř, který často nacházel své přepracované a společensky unavené kolegy, jak vyspávají na toaletách během pracovního dne. Metronaps je tichá tmavá místnost se šesti kójemi s futuristickým tvarem jako z filmu 2001: Vesmírná odysea. Za 14 dolarů Vás tu nechají dvacet minut spát. Jestliže si chcete dát dvojitého šlofíka, přijde Vás to na dalších 9 a půl dolaru.  No kdo může říct, že spal v Empire State Building?

Socha Svobody

Výlet za sochou Svobody si přeci nemůžete nechat ujít! Nachází se na ostrově Liberty Island a patří k nejnavštěvovanějším místům. K soše se dopravíte díky trajektům, které se plaví každý den od 8:30 do 16:30 z Battery Park. Lístek pro dospělého stojí 12 dolarů a děti mají slevu.

Nezapomeňte na nákupy

O tom, že v Americe seženete značkové oblečení takřka za hubičku, jste už určitě slyšeli. Proto by byl hřích si alespoň jeden kousek nepřivést domů. Century 21 je velký outlet, který najdete hned naproti Ground Zero. Najdete tu spoustu oblečení a bot od věhlasných značek za ceny asijských tržnic. Dalším takovýmto outletem je Filene\'s Basement na Union Square nebo Jersey Gardens v New Jersey. Obrňte se trpělivostí, protože se budete muset utkat s davem nakupujících. Hammacher Schlemmer (147 E 57. Street) je obchod, který prodává futuristické  hračky, zajímavé vynálezy a zbytečnosti, kterým nelze odolat. Najdete tu nejtenčí hodinky na světě, hands free krabičky pro cyklisty, plážové deky, na které se nelepí písek, motorové skateboardy, tiskárny, které tisknou fotky z iPhonu a mnoho dalších hračiček.

Jíst a pít se musí!

Líbí se Vám ta klasická americká bistra s lavicemi jako v jídelně a servírkou, která Vám na přání dolije kávu z velké skleněné konvice, jako to vidíte ve filmech? Pak navštivte Tom\'s Restaurant (2880 Brodway, na rohu 112. ulice). Natáčel se zde sitcom Seinfeld a za studentských let sem chodil na oběd Barack Obama. Yuka Sushi (1557 2nd Avenue, mezi 80. a 81. ulicí) je japonská restaurace, ve které se podává jedno z nejlepších sushi v New Yorku. Ceny jsou nízké, platí se hotově a raritou je, že zde nepřijímají spropitné. V New Yorku frčí  \"speakeasy\" bary. Speakeasy je termín z dob prohibice, kterým se označovaly tajné bary a nálevny. Ty byly ukryté za neoznačenými dveřmi, které se otevřeli jen po zazvonění nebo po vyřknutí hesla. Speakeasy bar nemá nad vchodem žádný nápis a musíte znát jeho přesnou polohu a heslo, případně si zazvoníte. Jedním z vyhlášených speakeasy barů je The Raines Law Room.

Za zábavou

Bar 13 (35E 13 th Street, poblíž University Place) je dvoupatrový bar, který je hojně navštěvovaný studenty z nedaleké New York University. Součástí je i malá terasa na střeše, odkud můžete sledovat noční život v New Yorku. Během \"Šťastné hodinky\" získáte dva drinky za cenu jednoho, DJ hraje až do zavíračky ve 4 ráno. Občas se tu koná slam poetry nebo poezie. Jestli chcete slyšet pravý americký jazz, navštivte klasický jazzový klub Lenox Lounge, který najdete v Harlemu. Tomu, že zde najdete skutečnou jazzovou klasiku nasvědčuje i fakt, že tento podnik funguje už od roku 1939 a vystupovaly zde takové hvězdy jako je Billie Holiday, Miles Davis a John Coltrane. I dnes tu hrají skvělé jazzové kapely. Vstupné je deset až pětadvacet dolarů.

Co ještě musíte stihnout?

  • návštěva muzeí - American Museum of Natural History, Guggenheim Museum, Museum of Modern Art, atd.
  • shlédnutí muzikálu na Broadwayi
  • procházka po slavné Broadwayi
  • procházka po Central Parku (raději za bílého dne)
  • večerní procházka po Brooklynském mostě s výhledem na New York
  • pro sportovní nadšence je tu sportovní utkání v Madison Square Garden

Publikováno: 07. 08. 2012

Kategorie: Svět a exotika

Autor: Ema Jirásková